Uzależnienie od mediów społecznościowych - DrugiKrok.pl - bezpłatne, anonimowe kursy internetowe, które pomogą Ci w walce z uzależnieniem. Rozpocznij już teraz!

"Zespół uzależnienia od internetu (Internet Addiction Disorder) jako pierwsza badała Kimberly Young w 1996 r. „Zauważyła, że może on przybierać różne formy i objawiać się erotomanią internetową, nałogowym graniem czy – jak w przypadku Facebooka – socjomanią internetową polegającą na uzależnieniu od kontaktów społecznych” – mówi dr Woronowicz.

W 2015 roku w literaturze medycznej pojawiło się po raz pierwszy  pojęcie „uzależnienie od Facebooka”.  Ale co to dokładnie jest?

Uzależnienie od portali społecznościowych stanowi rodzaj zależności behawioralnej. Oznacza to, że nałóg od mediów społecznościowych wiąże się z patologicznymi zachowaniami. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia kompulsywno-nałogowe zachowanie stanowi patologiczną relację między określonym zachowaniem lub doświadczeniem, które zmienia nastrój i ma patologiczne konsekwencje w życiu konkretnej osoby uzależnionej.

Osoby, które nadmiernie korzystają z Facebooka, odczuwają niepokój i dyskomfort, kiedy nie mogą się zalogować do portalu. Występujący obniżony stan afektywny ma znaczący wpływ na funkcjonowanie osoby w sferze fizycznej, psychicznej, interpersonalnej, społecznej, rodzinnej i ekonomicznej.

Gotowy do startu?

Zapisz się do tego darmowego kursu!

Rozpocznij kurs